GİRİŞ YAP

x
Sargın Müzik

Yavuz Akyazici: Bridge

Yavuz Akyazici simdi çogunlugu kendi bestelerinden olusan bir albümle karsinizda. Yapimciligini Esen Entertainment'in, prodüktörlügünü ise Yavuz Akyazici'nin üstlendigi albümde "Sway" ve "House of the Rising Sun" gibi iki popüler sarkinin caz yorumunun yani sira, Sam Rivers'in "Beatrice" isimli caz standardi ve yedi tane Yavuz Akyazici bestesi yer aliyor.
Ülkemizin yetistirdigi en önemli caz müzisyenlerinden, 17 yil boyunca New York'ta dünyaca ünlü caz müzisyenleriyle ortak çalismalarda bulunan Yavuz Akyazici albümde gitar çalarken, dünyanin en saygin caz magazini olan Downbeat tarafindan bes yil üst üste "#1 Star Jazz Drummer" ödülüne layik görülen ve Charlie Haden, Dewey Redman gibi isimlerin grubuna üye olan Matt Wilson davul çaliyor. Saksafonda ise Chico Hamilton Band üyesi, Mc Coy Tyner, Ben Harper gibi dev isimlerin albüm kayitlarinda yer almis ve Dave Holland'in "Dream of the Elders" albümünden de tanidigimiz Eric Person var. Kontrabasta ise Anthony Braxton grubu üyesi, Archie Shepp, Charlie Persip, Lou Donaldson, Ken Mcintyre gibi isimlerle çalismis Joe Fonda ismi dikkat çekiyor.

Bu grubun 2006'da Amerika'da, 2007'de Türkiye'de yayinlanan "Gamzelim" isimli albümü, dünyaca ünlü "Sound on Sound" magazini tarafindan "Virtüözce çalinmis ve kaydedilmis" olarak degerlendirildi.

Albümde "I Know You Can Hear Me" isimli sarki Türkiye'nin taninmis müzisyenlerinden kontrabasta Ozan Musluoglu ve davulda Derin Bayhan ile trio olarak kaydedilirken, albüme adini veren "Bridge" isimli balad ise bir Ozan Musluoglu, Yavuz Akyazici düeti. Kapak tasarimi ise Esen Demirci'nin.

Yavuz Akyazici, kendi cümleleriyle sarkilarini söyle yorumluyor:

Mr. EP - Eric Person için yazdigim ve blues çalisini çok sevdigimden bu yönünü ön plana çikaracak sekilde düzenledigim bir kompozisyon.

Neruda - Siirlerinden çok etkilendigim için Pablo Neruda'ya ithafen yazilmis bir beste.

Goin' Home - 17 yilin ardindan Türkiye'ye dönme karari aldiktan sonraki ruh halimle besteledigim bir sarki. Bana huzurlu bir gemi yolculugunu hatirlatan bir melodi.

I Know You Can Hear Me - Babamin vefatindan hemen önce onun için besteledigim bir sarki. Bana inanmasi, beni desteklemesi sayesinde bütün bu sarkilar ortaya çikabildi. Hayatimdaki en etkileyici süper kahramanim, canim babam.

Bridge - Herseyin birbirine baglandigi, çözüme ulastigi noktada, Türkiye'ye döndükten sonra besteledigim ve buradaki müzisyen arkadaslarimla kaydetmeyi planladigim bir sarki...

Etiketler: yavuz akyazici bridge, yeni albümler, yeni klipler, müzik haberleri, md altyapı, karaoke , şarkı sözleri , midi

Editör 1/12/2012 2:32:52 PM 669