GİRİŞ YAP

x
Sargın Müzik

Tatlıses'te bunu yaparsa !

Tatlıses'te bunu yaparsa !
İbrahim Tatlıses'in ününe ün katan şarkı çalıntı çıktı.İbrahim Tatlıses tazminat cezasına çarptırıldı.Sakaryalı saat tamircisi Ekrem Arman'ın, İbrahim Tatlıses'in 1978 yılında söylediği 'Sabuha'nın kendisine ait olduğunu öne sürerek 1999'da açtığı davada karar çıktı.
Sakarya Erenler'de saat tamirciliği yapan 70 yaşındaki Ekrem Arman, İbrahim Tatlıses'in şöhretine şöhret katan 'Sabuha' isimli şarkının kendisine ait olduğunu öne sürerek İstanbul 1'inci Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Ekrem Sayman, 1999'da verdiği dava dilekçesinde 'Sabuha'yı 1978 yılında plağa okuduğunu daha sonra Tatlıses'in kendisinden izin almadan parçayı Sabuha'yı söyleyerek telif yasasını ihlal ettiğini öne sürdü.

Mahkeme, 11 yıl süren dava sonunda şarkının Arman'a ait olduğunu, bundan sonra yeniden kasete okunmasına ve yayını konusunda Ekrem Arman'ın hakkı bulunduğu açıkladı. Tatlıses'e de 2 bin liralık tazminat cezası verildi. Mahkeme heyeti karar tarihinden itibaren tazminatın İbrahim Tatlıses ve kaseti piyasaya süren 'Kis Müzik'ten alınarak Ekrem Arman'a ödenmesini hükmetti. Arman, karar üzerine şarkının 28 yıl izinsiz kullanıldığını belirterek karara Yargıtay nezrinde itirazda bulundu.

Arman şunları söyledi: 'Sabuha'nın okunduğu kaset için 27 bin bandrol alındığını söylediler. Oysa Kültür Bakanlığı'ndan 165 bin bandrol alınmış. Arada büyük fark var. 1970 tarihinde noterde belgem var. Az bandrol hesabı yapıldı. Bunun doğrulanması gerekiyor.'

Ekrem Arman, İbrahim Tatlıses'e kulluk hakkını helal etmeyeceğini söyledi. Tatlıses'in bir özür bile dilememesine sitem eden Arman, 'Bundan sonra bu şarkıyı benden izin almadan okuyan olursa suç işlemiş olur' dedi. Arman, alacağı parayı ihtiyaç sahiplerine dağıtacağını da sözlerine ekledi.

Davanın karara bağlanması basında da büyük yankı uyandırdı. Yıllardır korsan yayınlar ve telif haklarıyla ilgili savaşan Tatlıses için, 'bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' dedirtti!

tatlıseste, bunu, yaparsa DİNLE

Etiketler: tatlıseste, bunu, yaparsa, yeni albümler, yeni klipler, müzik haberleri, md altyapı, karaoke, şarkı sözleri, midi, cep melodi

Editör 31.7.2010 14:02:11 1651