GİRİŞ YAP

x
Sargın Müzik

Sinanay" krizine son noktayi MESAM koydu !

Ünlü sarkici ve besteci Fuat Güner'in oldugu iddia edilen "Sinanay" sarkisinin, MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birligi) tarafindan Onno Tunç'a ait oldugu açiklandi. Av. Kiliç Gülsaran'in basvurusu üzerine bir açiklama yapan MESAM, Fuat Güner'in beyaniyla sarkinin Onno Tunç'a ait oldugunun belirlendigi ifade edildi...

MESAM'in açiklamasinda su sözlere yer verildi, "Üyemiz A. Fuat Güner'in bildirimi üzerine 'Sinanay' isimli müzik eseri, besteci A. Fuat Güner olarak 1989 yilinda birligimiz sistemine kaydedilmistir. ilgili eserin yer aldigi 'Sezen Aksu Söylüyor' isimli albümün bandrol alinmak üzere MESAM'a ibrazi sirasinda yapim kartonetinde eserin bestecisinin 'Ohannes Tunçboyaci (Onno Tunç' olarak belirtildigi görülmüstür. Bu durumu netlestirmek amaciyla MESAM'in konuyu A. Fuat Güner'e sormasi üzerine, A. Fuat Güner, ilgili eserin sahibi olmadigini beyan etmis ve A. Fuat Güner, kayitlarimizdan 'Sinanay' isimli eserin sahipliginden silinmistir."

MESAM'dan yapilan açiklamada, bir eserin kaydinin silinebilmesi için, eser sahipligi konusunda mahkeme kararinin sunulmasi, ihtilafli olan bir eserin sahiplerinin talebi üzerine MESAM Teknik Bilim Kurulu'nun karar almasi veya eser sahibinin kendi beyaniyla reddetmesi gerektigi de belirtildi. MESAM'in yaptigi açiklamanin son bölümünde ise, "Meslek birligimiz kayitlari uyarinca 'Sinanay' isimli eserin söz yazari, 'Melih Cevdat Anday', bestecisi 'Ohannes Tunçboyaci (Onno Tunç)', yayimci sirketi ise 'Pozitif Edisyon Ltd. Sti.'dir. 'Sinanay' isimli eserin bestesi adina bugüne kadar birligimizce tahsil edilen telif bedelleri, sadece merhum 'Ohannes Tunçboyaci (Onno Tunç)'un varisi Valentin Selin Tunçboyaci'ya ve yayimci sirketi olan 'Pozitis Edisyon Ltd. Sti.'ne ödenmis olup, bu kisiler disinda hiç kimseye ödeme yapilmamistir." ifadelerine yer verildi.

Geçtigimiz günlerde beste tartismasi çikinca canli yayina baglanan Sezen Aksu, yillar önce vefat eden dostu Onno Tunç'un haklarini korumaya çalismis ve bu bir suçsa mahkemeye verilmek istemisti. Besteci ve sarkici Fuat Güner, canli yayin sirasinda besteyi kendisinin yaptigi iddiasini yinelemisti.

Etiketler: sinanay" krizine son noktayi mesam koydu, yeni albümler, yeni klipler, müzik haberleri, md altyapı, karaoke , şarkı sözleri , midi

Editör 5/27/2007 4:15:35 AM 639