GİRİŞ YAP

x
Sargın Müzik

Havva Karakas'dan özel albüm : Balkan Havasi

Rumeli türkülerinin usta yorumcusu Havva Karakas'in, içten ve coskulu sesiyle yorumladigi "Balkan Havasi" albümü 4 Mayis'ta Pasaj Müzik etiketiyle Mayis ayinda yayinlaniyor. 50'li yillarda Makedonya'dan Izmir'e göç eden 6 çocuklu bir ailenin 5. çocugu olarak Türkiye'de dünyaya gelen Havva Karakas, Balkan müzigi ve kültürünü bir yasam biçimi olarak benimsedi.
28 yil TRT sanatçisi olarak görev yapan göçmen kizi Karakas ayni zamanda 30 yillik Balkan Müzikleri arastirmacisi, derleyicisi ve eser sahibi.

2006 yilinda olusturulan özel bir orkestra ile Balkanlar'daki Türk zenginliklerini genis kitlelere duyurmak için TRT'de 3.5 yil süreyle yayinlanan "Balkan Havasi" adli televizyon programini hazirlayip sunan Havva Karakas, hüzün ve neseyi ayni anda içinde barindiran, yasanmis hikâyelerin anlatildigi, Balkan ve Rumeli ezgilerini, “Balkan Havasi” adli albümde topladi.

Balkan ülkelerinin, Üsküp, Prizren, Pristine, Bosna, Belgrat, Filibe, Selanik, Gümülcine gibi birçok sehrinde sayisiz konserler veren Havva Karakas'in albümünde yer alan 16 sarkinin düzenlemeleri, klarnet sololari, akordeon sololari ve bazi davul kayitlari yine göçmen bir ailenin çocugu olan müzisyen- aranjör Tamer Karaoglu'na ait. Nefesli enstrümanlarda ise bu albümün kayitlari için Makedonya'dan gelen Canbo Agusev ve Koço Agusev kardeslerin imzasi yer aliyor.

Balkanlardaki Türk kültürünün gelecek kusaklara aktarilmasinda önemli bir arsiv rolü görecek olan "Balkan Havasi" albümünün prodüksiyonu Dünya Müzik'e ait. Bu müzik türünün karakteristik özelligini yansitan bütün enstrümanlarin canli çalindigi albümün müzik direktörlügünü ise Hasan Karakas yapti, kayitlar ve miksler Alper Erinç'in stüdyosunda gerçeklesti.

16 parçanin yer aldigi, çogunlugu anonim eserlerden olusan albümdeki 6 sarkinin sözünü yazarak 5 sarkinin da bestesini yaparak, üretken tarafini ortaya çikaran Havva Karakas, albümde Yasar Kerala'ya ait bir sarkiyi da yorumladi.

"Balkan Havasi" albümüne üç sarkida klarneti ile Serkan Çagri konuk olurken, Candan Erçetin de 10 parçaya vokaliyle eslik etti.

Sarki listesi;

1. SERIBAN
2. RAMO
3. TÜTÜNE MI GIDERSIN
4. KAN BANA
5. GÖÇMEN KIZI
6. DOLDURDUM MANGALI
7. SEFO
8. KARA ÜZÜM SALKIMI
9. YAGMUR YAGAR
10. GÜLO
11. KARA YUSUF
12. GEL SENINLE KAÇALIM
13. ANNE YASIM ONYEDI
14. KÜP IÇINDE NISASTA
15. KIVRIM BASTON
16. HOKKA HOKKA

Etiketler: havva karakasdan özel albüm balkan havasi, yeni albümler, yeni klipler, müzik haberleri, md altyapı, karaoke , şarkı sözleri , midi

Editör 5/21/2011 4:13:54 PM 631